poniedziałek, 30 lipca 2012

Proste sposoby na sprzątanie ogrodu

Dzisiaj to będzie już ostatni wpis, mam nadzieję, że podobnie jak pozostałe przypadnie wam do gustu. Jak wyglądają proste sposoby na sprzątanie ogrodu? Oczywiście w zależności od pory roku będziemy wykonywać różne czynności i tak np. jesienią najważniejszą rzeczą jaką będziemy musieli zrobić w ogrodzie jest sprzątanie opadających liści.

W przypadku kiedy macie posadzonych dużo drzew w swoim ogrodzie konieczne staje się codzienne grabienie opadających liści. Już przy jednym dwóch drzewach jest strasznie dużo pracy a co dopiero mówić przy większej ich liczbie. Sprzątać liście możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tradycyjne grabienie, które niewątpliwie fanatykom ogrodów dostarcza dużo frajdy oraz odkurzenie wszystkich liści za pomocą odkurzacza ogrodowego. Metoda druga jest niewątpliwie o wiele szybsza. Wystarczy podłączyć odkurzacz do prądu i przechadzając się po ogrodzie zebrać wszystkie liście. W przypadku gdy zdecydujecie się na odkurzacz ogrodowy pamiętajcie, że bardzo istotną rzeczą jest jego moc. Słaby odkurzacz doprowadzi was szybciej do obłędu niż pomoże w pozbyciu się opadających liści. Ja swój kupiłem w sklepie internetowym Praktikera i muszę przyznać, że jest na prawdę świetny.

Gdy chcemy aby nasz ogród świecił przykładem musimy pamiętać również o jego regularnym koszeniu, podlewaniu a przede wszystkim o pozbyciu się niechcianych chwastów. W przypadku kiedy posiadacie oczko wodne musicie pamiętać również o regularnym wymienianiu wody, przynajmniej 2 razy w roku. Zapobiegnie to rozwojowi glonów i zazielenieniu wody.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wam udanego urlopu w waszych zacisznych i pięknych ogrodach.

Odpowiednie miejsce na grill lub ognisko

Tak to jest na urlopie, że nie ma co robić z duża ilością wolnego czasu, dlatego też dzisiaj pojawia się tyle wpisów :) i uwierzcie mi to jeszcze nie koniec na dzisiaj.

Lato to okres, w którym każdy marzy o odpoczynku przy grillu lub ognisku, a gdzie znajdziecie lepsze miejsce jak nie wasze przepiękne ogródki. Chciałbym poruszyć temat dotyczący znalezienia odpowiedniego miejsca na grill lub ognisko w naszym ogrodzie. Po pierwsze musimy pamiętać o naszych sąsiadach.

Sąsiedzi!

To jeden z ważniejszych aspektów, które powinny decydować o umieszczeniu grilla czy ogniska w naszym ogrodzie jednak nie najważniejszy! Podobnie jak przy wyborze miejsca na kompostownik powinniśmy zastanowić się najpierw, w która stronę najczęściej wieje wiatr. Wtedy też ognisko czy grilla powinniśmy umieścić tak żeby wydobywające się z nich zapachy nie przeszkadzały naszym sąsiadom.

Bezpieczeństwo!!

Jest to najbardziej istotna rzecz podczas wyboru odpowiedniego miejsca na grill lub ognisko. Musimy pamiętać, że zarówno grill jak i ognisko to źródło ognia, iskier, które w sąsiedztwie drewnianych konstrukcji mogą być niebezpieczne. Bardzo często słyszy się np. o zapaleniu drewnianych altan w pobliżu, których znajdują się grille czy ogniska. Oczywiście nie będzie problemem usytuować je w pobliżu altany czy domu. Jednak musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń. W przypadku ogniska na pewno konieczne będzie stworzenie z kamieni swojego rodzaju okręgu, który ma zapobiegać rozpowszechnianiu sie ognia.Ważne jest również aby w okolicy grilla czy ogniska był szybki dostęp do węża z woda. Z pewnością będzie nam on potrzebny w sytuacjach kiedy ogień wymknie się z naszej kontroli.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo przede wszystkim. Nie pozostało mi nic więcej jak życzyć Państwu miłego grillowania i smacznych kiełbasek z ogniska :)

Jak kosić trawę w ogrodzie

 Mamy lato dlatego też koszenie trawy to obecnie bardzo popularny temat na wszelkiego rodzaju forach i serwisach tematycznych. Odpowiednia technika koszenia trawy sprzyja jej szybkiemu wzrostowi i wyglądowi. Musicie pamiętać o kilku ważnych elementach, które postaram się przybliżyć wam w poniższym wpisie.

Odpowiednia wysokość koszenia trawy

Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego jak istotna jest wysokość koszenia trawnika, niektórzy idąc na łatwiznę ustawiają jak najmniejsza wysokość aby nie musieć często wyciągać kosiarki. Niestety nie tędy droga nie wychodźcie z założenia, że raz a krótko skoszona trawa będzie lepiej rosła. Długość koszenia trawnika zależna jest od pory roku i tak jesienią powinniśmy kosić na wysokość około 30mm natomiast latem 25mm. Długości takie podawane są w czasopismach branżowych oraz na różnego rodzaju forach i portalach poświęconych ogrodom.

Częstotliwość koszenia trawnika

Na ten temat zdania są podzielone, niektórzy piszą, że najlepiej kosić trawę raz w tygodniu ja natomiast koszę trawę nawet dwa razy w tygodniu. Oczywiście mówimy tu o porze letniej. Z mojego doświadczenia wynika, że kosząc trawę tylko raz w tygodniu powstają kępy, których chyba nikt nie chce na swoim trawniku.

Kosiarka i podkaszarka

Dobra kosiarka to połowa sukcesu jeśli chodzi o koszenie trawy w ogrodzie. Osobiście polecam kosiarki spalinowe. W odróżnieniu od tych na prąd nie musimy pamiętać tu o kablu, który ciągnie się za nami przez cały ogród. Tym samym unikając jego nieumyślnego zniszczenia przez ostrza kosiarki :) Ja swoją kupiłem w Praktikerze co najlepsze przez sklep internetowy. Po 3 dniach miałem już swój sprzęt w domu. Podkaszanie to również istotna kwestia, ponieważ zwykłą kosiarką nie jesteśmy w stanie skosić wszystkiego. Pamiętajcie o tym, żeby trawa wyglądała dobrze należy również zadbać o wszystkie zakamarki.

Już teraz zapraszam Was na kolejny wpis, który będzie dotyczył bardzo popularnego letniego tematu a mianowicie odpowiedniego miejsca na ognisko i grill w naszym ogrodzie.

W jaki sposób podlewać trawnik w ogrodzie

W życiu każdego początkującego ogrodnika pojawia się pytanie kiedy i jak podlewać ogród i rośliny aby nie usychały i były w pełni zdrowia. Z mojego doświadczenia oraz z informacji jakie można wyczytać na portalach tematycznych jednoznacznie wynika, że najlepiej podlewać w godzinach porannych oraz wieczornych kiedy temperatura jest najniższa.

W momencie kiedy będziemy podlewać trawę w największym słońcu i temperaturze możemy doprowadzić do poparzeń roślin co może przyczynić się do ich uschnięcia. Podobnie ma się z trawnikiem, który może stać się jałowy i pojawią się wypalone place.

Jeśli nie macie zbyt dużo czasu sugeruję zamontowanie u siebie w ogrodzie systemu automatycznego podlewania, który z pewnością pozwoli wam na zaoszczędzenie sporej ilości czasu oraz sprawi, że wasz ogród i wszystkie rośliny będą zdrowe i kwitnące. Systemy automatycznego podlewania mają to do siebie, że podlewają trawnik równomiernie. W przeciwieństwie do samodzielnego podlewania nie wypłukują one gleby tak gdybyśmy sami podlewali trawę ciągłym strumieniem wody. Dlatego też pamiętajcie, że gdy podlewacie trawę sami, strumień wody powinien być rozproszony.

Kolejną ważną informacją jest fakt, iż korzenie trawy znajdują się od kilku do kilkunastu centymetrów pod ziemią, dlatego też podlewanie powinno trwać na tyle długo, żeby woda mogła do nich dotrzeć. Podsumowując sposób w jaki podlewacie trawę ma duży wpływ na jej wygląd i szybkość wzrostu.

Zapomniałbym dodać, iż trawę i rośliny w porze letniej należy podlewać codziennie!!

Już teraz chciałbym zaprosić was na mój kolejny wpis, który pojawi się jeszcze dzisiaj a opisze w nim metody poprawnego koszenia trawy.

czwartek, 26 lipca 2012

Codzienne obowiązki każdego ogrodnika

Wyprzedzając troszkę terminarz w kalendarzu, postanowiłem, że kolejny wpis umieszczę już dzisiaj :) Każdy młody i niedoświadczony ogrodnik zastanawia się jakie czynności powinien wykonywać codziennie aby jego ogród i rośliny były w idealnym stanie. W głównej mierze rodzaj obowiązków zależy od pory roku ponieważ, co innego będziemy musieli robić latem a co innego jesienią.

Obowiązki ogrodnika - Lato

Lato to moja ulubiona pora roku, to czas kiedy ogród staje się moim miejscem wypoczynku. Lato to również okres ciężkiej pracy w ogrodzie. Zaczynając od codziennego podlewania trawy i roślin a na pieleniu chwastów i przycinaniu drzewek, krzewów kończąc. W porze wakacji podlewanie trawnika jest bardzo istotne. Sugeruję abyście podlewali wyłącznie o poranku lub w godzinach wieczornych kiedy nie ma tak dużego słońca i temperatura nie jest zbyt wysoka. Aby mieć zadbany ogród należy pamiętać również o pozbywaniu się chwastów, które w lecie rosną jak grzyby po deszczu. Ja osobiście przechadzam się codziennie rano po ogrodzie w poszukiwaniu nowych szkodników, wam radzę robić podobnie. Inne obowiązki ogrodnika to między innymi koszenie trawy i przycinanie krzewów i roślin.

Jesień - codzienne obowiązki

Jesień to kolejna pora roku, która wymaga wiele pracy w ogrodzie. Jeśli macie dużo drzew to musicie przygotować się, że każdego dnia będziecie musieli przegrabić okolice roślin, drzew a czasem nawet cały ogród. Zgrabione liście najlepiej jest wyrzucić do kompostownika. Za jakiś czas wykorzystamy je jako nawóz pod rośliny.

Wiosna, ach ta wiosna!

Po lecie i jesieni to kolejna pora roku, która wymaga codziennych obowiązków w ogrodzie. Nie jest tego już tak dużo jak w przypadku jesieni czy lata ale zawsze znajdzie się coś do roboty. I tak to opryskiwanie roślin w celu ochrony przed chorobami, koszenie trawy i podlewanie :)

Mam nadzieję, że moje skromne porady chociaż w jakiś sposób przybliżą wam ile obowiązków czeka na przyszłego ogrodnika:) Jeśli nie macie sił i zapału radziłbym pozostawić ogród komuś innemu!

środa, 18 lipca 2012

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu

Witam wszystkich w moim kolejnym wpisie. Dziś mam nadzieję pomóc wam w wyborze odpowiednich roślin do posadzenia przy ogrodzeniu. Starannie przycięte żywopłoty nie zajmują zbyt dużo miejsca i mogą być ładnym dodatkiem do naszych ogrodów. W wielu przypadkach szczelny żywopłot chroni również od zgiełku i hałasu samochodów co jest jego kolejnym atutem.

W naszym kraju najczęściej można spotkać się z żywopłotami, do których wykonania użyto tuje. Osobiście uwielbiam takie właśnie żywopłoty. Rośliny te odpowiednio przycinane i zadbane mogą urosnąć kilkanaście centymetrów każdego roku. Dzięki temu już po roku możemy cieszyć się ponad metrowym żywopłotem. W swoim ogródku zastosowałem właśnie tuje do budowy żywopłotu, w niektórych częściach ma on już ponad 3 metry.

Bardzo częstym rozwiązaniem w naszych żywopłotach jest również Ligust. Roślina ta wymaga jednak troszkę dokładniejszego przycinania ponieważ bez tego nie będzie tworzyć zwartego i szczelnego żywopłotu a chyba nie tego chcemy. Planując posadzenie roślin przy ogrodzeniu nie możecie zapomnieć również o odpowiedniej ziemi i otoczeniu. Niektóre rośliny po prostu nie urosną nam na zbyt słabej glebie. 

Dość ważne jest również odpowiednie podlewanie/nawadnianie żywopłotu w przypadku gdy mamy dużą działkę sugeruje raczej zainwestować w automatyczny system do nawadniania, zaoszczędzi nam to później czasu i sprawi, że nasze rośliny dostaną wody wtedy gdy tego potrzebują a wszystko to dzięki odpowiednim czujnikom.

Już teraz chciałbym zaprosić Was na mój kolejny wpis, który pojawi się już w poniedziałek. Opisze w nim jak wyglądają codzienne obowiązki ogrodnika, Zapraszam!!!

wtorek, 17 lipca 2012

Gdzie postawić kompostownik w ogrodzie


Kompostownik to chyba nieodłączny element każdego ogródka. To idealne miejsce na wyrzucenie skoszonej trawy, zgrabionych liści. Oczywiście nie mówię tu o wyrzucaniu tych rzeczy lecz o przechowywaniu w celu późniejszego wykorzystania.

Szukając odpowiedniego miejsca na kompostownik nie możemy zapomnieć o naszych sąsiadach. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, iż z kompostownika mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy a nie chcemy przecież nikomu podpaść :) najpierw zastanów się, w która stronę najczęściej wieją wiatry w twojej okolicy a następnie ustaw kompostownik w takim miejscu aby zapach nie przenosił się do sąsiadów z wiejącym wiatrem. Dobrze gdy kompostownik znajduje się przy płocie, który nie graniczy z żadnym sąsiadem.

Gdy sprawę sąsiada mamy już załatwioną sugerowałbym zadbać również o odpowiednie ukrycie kompostownika, najlepiej posadzić przy nim kilka drzewek, które po pewnym czasie zakryją ten nieprzyjemny widok. Należy jednak pamiętać aby rośliny całkowicie nie zasłoniły nam dostępu do kompostownika, w tym celu sugeruje przygotowanie odpowiedniej ścieżki, która będzie do niego
prowadzić. W moim przypadku kompostownik został umieszczony za drewnianą szopą oraz zakamuflowany sporymi iglakami :) Plusem takiego rozwiązania jest na pewno fakt iż mój kompostownik nie odstrasza wszystkich, którzy przebywają w moim ogrodzie, ponieważ na pierwszy rzut oka nawet go nie widać.

Mam nadzieję, że rozjaśniłem wam troszkę potrzebę odpowiedniego postawienia kompostownika w ogrodzie. A teraz chciałbym zaprosić was na mój kolejny wpis, w którym napiszę o tym jakie rośliny najlepiej posadzić przy ogrodzeniu.

Jak dbać o ogród przy domu

Przyszedł czas na mój pierwszy wpis na nowo utworzonym blogu. Dzisiaj podam wam kilka rad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji ogrodu przy domu. Mam nadzieję, że moje przemyślenia/posty będą dla Was inspirujące i będziecie czerpać z nich tyle informacji ile się da, a więc zaczynajmy:)

Jak dbać o ogród przy domu to pytanie zadaje sobie chyba każdy młody ogrodnik, który nie ma jeszcze zbytniego doświadczenia na tym polu.


Koszenie trawy, to jedna z najważniejszych czynności dzięki, której możemy utrzymać porządek w ogrodzie. W miesiącach letnich trawę powinniśmy kosić raz w tygodniu a czasem nawet i dwa razy. Najlepiej gdy nie będziemy przycinać jej na najmniejsza długość na jaką pozwala nam nasz kosiarka. Lepiej kosić dwa razy w tygodniu niż raz a bardzo krótko. Nie zapomnijcie również o podkoszeniu miejsc, do których nie możecie dostać się zwykła kosiarką.

Podlewanie ogródka przy domu, to kolejna czynność, która decyduje w dużej mierze o kondycji waszej trawy i roślin. W porze letniej pamiętajcie o tym żeby nie podlewać roślin w najgorętszych porad dnia. Najlepiej gdy będziecie podlewać ogródek wieczorem lub o poranku kiedy temperatura nie jest taka wysoka. Zapobiegnie to poparzeniom roślin i trawy, które może przyczynić się do problemów z roślinami. Wypalone place trawy to bardzo częste zjawisko u osób, które podlewają trawę właśnie w ciągu dnia.

Chwasty 
Chwasty to chyba największa zmora wszystkich ogrodników. Niestety nikt nie uniknie sytuacji, w której pojawią się w waszych przydomowych ogrodach chwasty. Osobiście sugeruję aby przynajmniej raz w tygodniu zrobić obchód po ogrodzie i pozbyć się tych szkodników.

PS do zobaczenia w moim kolejnym wpisie, w którym poruszę temat odpowiedniego umieszczenia kompostownika w ogrodzie. Zapraszam!