czwartek, 26 lipca 2012

Codzienne obowiązki każdego ogrodnika

Wyprzedzając troszkę terminarz w kalendarzu, postanowiłem, że kolejny wpis umieszczę już dzisiaj :) Każdy młody i niedoświadczony ogrodnik zastanawia się jakie czynności powinien wykonywać codziennie aby jego ogród i rośliny były w idealnym stanie. W głównej mierze rodzaj obowiązków zależy od pory roku ponieważ, co innego będziemy musieli robić latem a co innego jesienią.

Obowiązki ogrodnika - Lato

Lato to moja ulubiona pora roku, to czas kiedy ogród staje się moim miejscem wypoczynku. Lato to również okres ciężkiej pracy w ogrodzie. Zaczynając od codziennego podlewania trawy i roślin a na pieleniu chwastów i przycinaniu drzewek, krzewów kończąc. W porze wakacji podlewanie trawnika jest bardzo istotne. Sugeruję abyście podlewali wyłącznie o poranku lub w godzinach wieczornych kiedy nie ma tak dużego słońca i temperatura nie jest zbyt wysoka. Aby mieć zadbany ogród należy pamiętać również o pozbywaniu się chwastów, które w lecie rosną jak grzyby po deszczu. Ja osobiście przechadzam się codziennie rano po ogrodzie w poszukiwaniu nowych szkodników, wam radzę robić podobnie. Inne obowiązki ogrodnika to między innymi koszenie trawy i przycinanie krzewów i roślin.

Jesień - codzienne obowiązki

Jesień to kolejna pora roku, która wymaga wiele pracy w ogrodzie. Jeśli macie dużo drzew to musicie przygotować się, że każdego dnia będziecie musieli przegrabić okolice roślin, drzew a czasem nawet cały ogród. Zgrabione liście najlepiej jest wyrzucić do kompostownika. Za jakiś czas wykorzystamy je jako nawóz pod rośliny.

Wiosna, ach ta wiosna!

Po lecie i jesieni to kolejna pora roku, która wymaga codziennych obowiązków w ogrodzie. Nie jest tego już tak dużo jak w przypadku jesieni czy lata ale zawsze znajdzie się coś do roboty. I tak to opryskiwanie roślin w celu ochrony przed chorobami, koszenie trawy i podlewanie :)

Mam nadzieję, że moje skromne porady chociaż w jakiś sposób przybliżą wam ile obowiązków czeka na przyszłego ogrodnika:) Jeśli nie macie sił i zapału radziłbym pozostawić ogród komuś innemu!