środa, 18 lipca 2012

Jakie rośliny posadzić przy ogrodzeniu

Witam wszystkich w moim kolejnym wpisie. Dziś mam nadzieję pomóc wam w wyborze odpowiednich roślin do posadzenia przy ogrodzeniu. Starannie przycięte żywopłoty nie zajmują zbyt dużo miejsca i mogą być ładnym dodatkiem do naszych ogrodów. W wielu przypadkach szczelny żywopłot chroni również od zgiełku i hałasu samochodów co jest jego kolejnym atutem.

W naszym kraju najczęściej można spotkać się z żywopłotami, do których wykonania użyto tuje. Osobiście uwielbiam takie właśnie żywopłoty. Rośliny te odpowiednio przycinane i zadbane mogą urosnąć kilkanaście centymetrów każdego roku. Dzięki temu już po roku możemy cieszyć się ponad metrowym żywopłotem. W swoim ogródku zastosowałem właśnie tuje do budowy żywopłotu, w niektórych częściach ma on już ponad 3 metry.

Bardzo częstym rozwiązaniem w naszych żywopłotach jest również Ligust. Roślina ta wymaga jednak troszkę dokładniejszego przycinania ponieważ bez tego nie będzie tworzyć zwartego i szczelnego żywopłotu a chyba nie tego chcemy. Planując posadzenie roślin przy ogrodzeniu nie możecie zapomnieć również o odpowiedniej ziemi i otoczeniu. Niektóre rośliny po prostu nie urosną nam na zbyt słabej glebie. 

Dość ważne jest również odpowiednie podlewanie/nawadnianie żywopłotu w przypadku gdy mamy dużą działkę sugeruje raczej zainwestować w automatyczny system do nawadniania, zaoszczędzi nam to później czasu i sprawi, że nasze rośliny dostaną wody wtedy gdy tego potrzebują a wszystko to dzięki odpowiednim czujnikom.

Już teraz chciałbym zaprosić Was na mój kolejny wpis, który pojawi się już w poniedziałek. Opisze w nim jak wyglądają codzienne obowiązki ogrodnika, Zapraszam!!!