wtorek, 17 lipca 2012

Gdzie postawić kompostownik w ogrodzie


Kompostownik to chyba nieodłączny element każdego ogródka. To idealne miejsce na wyrzucenie skoszonej trawy, zgrabionych liści. Oczywiście nie mówię tu o wyrzucaniu tych rzeczy lecz o przechowywaniu w celu późniejszego wykorzystania.

Szukając odpowiedniego miejsca na kompostownik nie możemy zapomnieć o naszych sąsiadach. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, iż z kompostownika mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy a nie chcemy przecież nikomu podpaść :) najpierw zastanów się, w która stronę najczęściej wieją wiatry w twojej okolicy a następnie ustaw kompostownik w takim miejscu aby zapach nie przenosił się do sąsiadów z wiejącym wiatrem. Dobrze gdy kompostownik znajduje się przy płocie, który nie graniczy z żadnym sąsiadem.

Gdy sprawę sąsiada mamy już załatwioną sugerowałbym zadbać również o odpowiednie ukrycie kompostownika, najlepiej posadzić przy nim kilka drzewek, które po pewnym czasie zakryją ten nieprzyjemny widok. Należy jednak pamiętać aby rośliny całkowicie nie zasłoniły nam dostępu do kompostownika, w tym celu sugeruje przygotowanie odpowiedniej ścieżki, która będzie do niego
prowadzić. W moim przypadku kompostownik został umieszczony za drewnianą szopą oraz zakamuflowany sporymi iglakami :) Plusem takiego rozwiązania jest na pewno fakt iż mój kompostownik nie odstrasza wszystkich, którzy przebywają w moim ogrodzie, ponieważ na pierwszy rzut oka nawet go nie widać.

Mam nadzieję, że rozjaśniłem wam troszkę potrzebę odpowiedniego postawienia kompostownika w ogrodzie. A teraz chciałbym zaprosić was na mój kolejny wpis, w którym napiszę o tym jakie rośliny najlepiej posadzić przy ogrodzeniu.